Yeni Yılda Yapılacaklar
1 Ocak 2016

Yeni Yılda Yapılacaklar

ile Nurdal Durmuş

Yeni Yılda Yapılacaklar.

Yapılacak çok iş, gidilecek çok yol, okunacak çok kitap, görülecek çok ülke, el uzatılacak çok yetim, iyileşecek çok yara, insanları kurtarmamız gereken çok savaş, ziyaret edilecek çok dost, yazılacak çok yazı, edilecek çok dua, onarılacak çok kalp, bunlar için çok az zamanımız var. 

Umarım bunları ve daha fazlasını gerçekleştirebilmek için hayırlı ve sağlıklı bir yıl, şükredebileceğimiz bir ömrümüz olur.

Yılbaşı ve kutlamaları ve yeni yıl hakkında herhangi bir tarafın yargı, inanç ve kültürel kodlamalarına karışmadan kısa bir genel kültür bilgisi de verelim.

31 Aralık akşamı yeni yıl kutlamalarının, 1 Ocak’ta yeni bir yılın başlamasının bilinenin aksine Hristiyanlıkla ilişkisi yoktur. Konunun Milattan önce 45 yılına uzanan bir ilginç bir hikâyesi vardır.
Eski Roma’da günlerin sayılmasında yaşanan kargaşa nedeniyle Jül Sezar, milattan önce 45 yılında “Jülyen Takvimi’ni uygulamaya koydurdu. Ve o takvimin ilk gününü yeni yılın başlangıcı kabul edilen 1 Ocak olarak belirledi.
Papa Gregoryus tarafından 1582 yılında düzenlenen “Gregoryen Takvimi”nde ise eski yıl 24 Mart gecesi bitiyor, yeni yıl 25 Mart günü başlıyordu.

Gregoryen takviminde de 1752 yılında düzeltme yapıldı ve yeni yıl 1 Ocak günü başlatılır oldu.

1 Ocak, İsa’nın doğum günü değildir. Yeni yıl kutlamalarının temeli olarak kabül edilen gün yukarıda bahsettiğimiz bir durum nedeniyle başlamış ve esasında dini yanı yoktur.
1 Ocak Gregoryen (miladi) takvimi benimseyen her ırktan, dilden, dinden insanların yeni yıla girdikleri ilk gün dışına bir anlam taşımaz.
Osmanlı devletinde Rumi takvim 1678 yılından itibaren resmi işlerde kullanılmaya başladı. Bilindiği gibi Cumhuriyet’in ilk yıllarında da Rumi takvim geçerliydi. 1925 yılında ise miladi takvime geçildi.
Hicri takvime gelince:
H.Z Ömer zamanında, hicretin 17’nci yılında yürürlüğe konulan hicri takvim Müslüman ülkelerde benimsenen bir takvimdir.
Hicri takvim, Hazreti Muhammed (S.A.V)’in ölümünden sonra günlerin hesaplanmasında ortaya çıkan kargaşayı önlemek amacıyla düzenlendi.
Bu takvimde Hazreti Muhammed’in Mekke’den Medine’ye göç yılı olan 622 yılı, takvimin başlangıç yılı kabul edildi.
Miladi ve Rumi takvimlerdeki gibi, yıl on iki aya bölündü.
On iki aya muharrem, cemaziyülevvel, cemaziyülahir, sefer, rebiyülevvel, rebiyülahir, recep, şaban, ramazan, şevval, zilkade, zilhicce isimleri verildi.
Hicretin muharrem ayında gerçekleştiği kabul edilerek, bu ay yılın ilk ayı olarak belirlendi. Hicri aylar 29 veya 30 gün sürer. Bu nedenle miladi ve hicri aylar arasında on günlük fark ortaya çıkar.

Nurdal Durmuş

Yeni Yılda Yapılacaklar.

Yazarımızı Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin;
Yeni nesi var ‘yeni yıl’ın?
facebook : http://www.facebook.com/nurdaldurmus
twitter : http://www.twitter.com/nurdaldurmus