nihil ex nihilo! otuzuncu harf beşinci sayı.

otuzuncu harf

Merhaba arkadaşlar

Otuzuncu harf edebiyat ve düşünce dergisi’nin beşinci sayısını ellerinize bırakmanın haklı mutluluğunu yaşıyoruz. Her sayıyla birlikte çektiğimiz sıkıntılar derginin hayat bulmasıyla sanki bir mum alevi gibi uçup gidiyor. Hep deniyor ve hep yeniliyoruz. Her yeni yazı, her yeni sayı bir yenilgi oluyor duvarlarımızda. Bundan mutluyuz ve “beşinci” yenilgimizi kollarınıza, kalplerinize ve zihinlerinize emanet ediyoruz.

Bu sayımızda dosya konusu olarak boşluk kavramını inceledik. Modern insanın kulakları sağır edercesine sıkıştığı boşlukları irdeledik. Arka kapakta postmodern bir duruş sergileyerek “sessiz kalıyor oluşumuzun acı çekmediğimiz” anlamına gelmediğini söyledik. Büyük beylik laflar ettik açıkçası. Ciddi emekler, ciddi hayaller, ciddi yalnızlıklardı yaşadığımız ve bulmayı hiç istemeden arayıp durduk o harfimizi. Beşinci sayımızda sizlerin de aramasını, bulamamasını, yenilmesini ve yine yenilmesini diliyoruz. çünkü biliyoruz ki “yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır”

“Beş’tekiler” Şöyle

Şairin Son Sığınağı İntihar: Nurdal Durmuş,
Modern İnsanın Boşluğu: Gökhan Şimşek,
Boşluğa Dön, Dinle, Derinleş: Banu Özbek,
Gerçeğe Aldanış: Yüksel Güngör,
Edip Cansever Şiirinde Bir Var Olma Sorunu Olarak Boşluk: İsa Karaaslan,
Boşluğun Tutsağı Öteki: Yunus Emre Tozal,
Boşlukta Sıkışmak: Oğuzkan Bölükbaşı,
Efkar Mektubu: Zeki Bulduk,
Bir Boşluk Sobe Taşı: Mustafa Nazif,
Varlığın Mihveri Boşluk: Abdülaziz Tantik,
Murakabe: Banu Özbek,
Kaktüsün Dikenleri: Emre Dinç,
Runa Simi: Adnan Karakaş,
Beyaz Vahşet Adem Turan,
Oscar Wilde Ve Laneti Dorian Gray’in Portresi: Abdullah Yalçi,
V For Vendetta: Yunus Emre Tozal,
Ölü Kentin Ruh Molozu: İlyas Alagöz,
Karma Epizot Sırtında Son Falso: Hares Yalçi,
Ebuzer: Ercan Ertunç,
Edebiyat-I Cedide: Pınar Öztürk,
Timsah: İbrahim Hakkı Gündoğdu.

Ayrıca Adem Dönmez‘İn Beş ülkeyi kapsayan ve seksen gün süren seyahatini anlattığı “terkettiğimiz doğu” başlıklı metin de oldukça ilgi çekici.

Dergide iki de kapsamlı söyleşiye yer verdik. Kırıkkale Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Doç. Dr. İbrahim Tüzer ile İsmet Özel’in Şiire Damıtılmış hayatı üzerine okuyucuyu şaşırtacak türden bir söyleşi yaptık. Her cümlesi okuyucunun hafızasında derin izler bırakacak bu söyleşinin yanı sıra “konuş benimle angel” kitabının yazarı isviçreli edebiyatçı ve ruh bilimci Evelyn Valarino ile oldukça kapsamlı bir mülakat yaptık.

Genel yayın yönetmenliğini Gökhan Şimşek’in yaptığı dergimizi bu sayıda bir de sürpriz karşıladı. Artık üç ayda bir çıkartmaya karar verdiğimiz dergiyi bütün nt mağazaları ve kitapçılarda bulabilirsiniz.

Mektup yazabilirsiniz, e-mail yazabilirsiniz, mesaj gönderebilirsiniz, telefon edebilirsiniz, tebrik edebilirsiniz, fırça çekebilirsiniz, kitap gönderebilirsiniz, kitap isteyebilirsiniz, şehrinizin sesini dinletebilirsiniz, yazı gönderebilirsiniz…

16 Mart 2003’de öldürülen Rachel Corrie anısına 16 Mart’ı Dünya Vicdan Günü ilan eden dergimiz Otuzuncu harf, kalbinin sesi olan herkesi beşinci sayıyı okumaya davet ediyor.

Derginize Türkiye genelindeki Nt mağazaları ve kitapçılardan ulaşabilirsiniz.

Kıymetli okumalar diliyoruz.

iletişim: editor@otuzuncuharf.com – dergi@otuzuncuharf.com

www.otuzuncuharf.com

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.