28 Haziran 2017

Mülakattan Önce Lütfen!

ile Nurdal Durmuş

– alt+enter tuşlarıyla alt sıraya satır kaydırılacağını bilmeyenler, çok iyi excel kullanıyorum diye mülakata gelmesin lütfen!

– Layer mask, filtre, katman birleştirme bile bilmeyenler, cv dosyalarına beş yıldır photoshop uzmanıyım, iyi grafikerim yazmasınlar lütfen!

– Benzer toplum ve kültürleri, toplumsal yaşamı, köyden kente göçü, modernleşmeyi, kültür ve gelenekleri bilmeyenler sosyoloğum demesinler lütfen!

– Balkanları, Afrikayı, yakın coğrafyayı, olan bitenleri, geçmişten bugüne toplumsal değişimi, yakın tarihi ve Osmanlı tarihini okuyun lütfen!

– Çocuklarınıza anlatacak örnek bir hikayeniz olsun, hayatınız olsun, amacınız olsun, bilgi ve tecrübeniz olsun. Okuyun, merak edin, araştırın lütfen!

– Bilmiyorum demeyi öğrenin. Hayır demeyi öğrenin. Geçmişiniz utanç duymak için değil ders almak içindir bilin lütfen. Şükretmeyi hiç ihmal etmeyin lütfen!

– Mesai kavramı basit insanlar içindir. İnsanlık adına yapılacak bir görev varsa 24 saat, karşılığını sadece Allah’tan bekleyerek çalışın lütfen!

– İyi ve donanımlı bir genç olmak istiyorsan matematikten, coğrafyadan, tarihten, sosyolojiden, Uluslararası ilişkilerden anla. Sanat, edebiyat ve estetikten mutlaka anla lütfen!

– İletişim ilişkilerinin temelidir. Allah yarattı de! İnsanlarla alaycı, tepeden inmeci, makam ve mevki gücüyle aşağılayıcı konuşma lütfen!

– Gerçekçi hayaller kur ve peşinden git. Yeryüzünde iz bırakan bütün hareketler bir hayalle başlamıştır. Unutma lütfen!

– Kimsenin kimseye önyargılarla yaklaşmadan, her şeyin konuşulup tartışılabileceği bir dünya hayali kur. Bunu hayal etmek olmayacağını bilmekten daha güzeldir.

Unutma lütfen!

Nurdal Durmuş