20 Ağustos 2022

İyilik Kime Yakışmaz ki?

ile Nurdal Durmuş

📝 Bugün Londra’da, 3 arkadaş, çok yaygın olarak kullanılan bisikletle bir yere gitmek için durakta kiralama yapmaya çalışıyorduk. Kredi kartımızda çıkan bir sorun nedeniyle işlemi bir kaç kez denememize rağmen gerçekleştiremedik. O sırada yanımıza yaklaşan ve hiç tanımadığımız birisi yardımcı olabileceğini söyleyerek kendi kartıyla bizim için kiralama yapmaya başladı. Bunu kabul edemeyeceğimizi söylememize rağmen işleme devam ederek otomattan aldığı kiralama kodunu bizlere uzattı. Ücretini elden verme teklifimizi de reddetti. Bize; Her ay ve aksatmadan hiç tanımadığı insanlara “herhangi bir konuda iyilik yapmayı” gelenek haline getirdiğini ve bu iyiliğini kabul etmemiz konusunda ısrar etti.

ℹ️ Londra’da bisikletlerin ilk yarım saatlik kullanımları ücretsizdir. Yarım saati geçirdiğiniz taktirde ise bisikleti yeniden park edene kadar saat başına 4 pound kredi kartınızda ücret çekilmeye devam eder.

♥️ Hiç tanımadığımız birisi, suistimal etmemiz halinde, saat başına bizim adımıza 3 kişi için 12 pound ücret ödemeyi göze alarak bir iyilik yapmıştı. Gideceğimiz yerin yakın ve bisikletleri yarım saat içinde geri bırakacağımızdan emin olduğunu, bizlere güvenebileceğini belirterek yanımızdan ayrıldı. Eğer bisikletleri yarım saat içinde veya saatlerce kullanarak bisiklet parkına bırakmazsak hiç tanımadığımız birisi bizim adımıza saatte 12 pound ödemeye devam edecekti. (24 saatte 6500 TL’ye yakın bir ücret demek)

⏰ Elbette yapmamız gerekeni yaptık ve alarm kurarak HydePark civarında bisiklet park işlemini süre dolmadan gerçekleştirdik.

🔊 Biliyorum ki; kaybedecek bir şeyiniz olmadığında iyilik yapmak kolaydır. Fakat iyilik yaptığınız kişinin güveninizi suistimal etmesi halinde banka hesabınızdan saat başı 12 pound ödeyeceğiniz, üstelik tanımadığınız birisine iyilik yapmak gerçekten herkesin yapacağı veya göze alacağı bir şey değildir.

🟢 Ez cümle; insanların iyiliği yayması için güven duygusunu ve iyi insanların sayısını çoğaltmamız gerekiyor. Güven, kaybedildiği zaman bir daha kazanılmayacak önemli bir kavram. İnsanların güvenini ve iyilik duygularını suistimal etmeyelim. İyilikten, doğruluktan başka bir sermayemiz yok!

⁉️ Hatasız insanlar değiliz ve herkes gibi benim de pek çok zaman yaptığım hatalar var. Hayat, herkes gibi bir kez daha bana da öğretti. Daha iyi bir insan olmalıyım.

👏 Bu arada; teşekkürler tanımadığımız iyilik sever insan. Umarım karşına hep güvenini boşa çıkarmayacak insanlar çıkar ve iyiliklerine devam edersin.

🙁(Keşke bir fotoğrafını ve ismini alabilseydim)

#İyilikKimeYakışmaz ki. #YardımSevenOl
#gönüllüol