Dünya Üç Günlük. İki Günü Yaşanmış!

Dünya Üç Günlük. İki Günü Yaşanmış!

Dünya Üç Günlük Üstelik, İki Günü Yaşanmış!

Yazar, radyo programcısı.
Rakamların rakımlarından, haberlerin bültenlerinden nefret ediyor.
Hayatın kısa, kısadan da kısa olduğunu düşünüyor.
Ömrün en uzak mesafesi yanı başımız olduğundan;
En nihayet insan ve çok yakında ölecek!


Annem [Ömrünün 83. Sayfasında]
Bir zamanlar ekmek kuyruğunda beklermiş annem.
Gaz kuyruğunda.
Her yıl 1 metrelik kumaş verilirmiş Sümerbank’tan: Karneyle senede sadece bir metre elbiselik kumaş…
Bir kurşun kalemle birkaç yıl okula gidilir, ayağa çarık giyilir, birkaç yaprak bulunursa defter olarak kullanılırmış. Silgisi, kalemi, defteri, çantası, elbisesi, emeği kısaca hayatı ortak olan insanlar varmış bir zamanlar.
Araba yokmuş, yol yokmuş, ışık yokmuş, iletişim araçları yokmuş; hep yokluk sürekli yoksulluk her şeyden yoksunluk varmış kısaca.
Hiçbir şeyi olmadığı zamanları da olmuş annemin, biraz bir şeyleri olduğu zamanları da.
Gaz lambası ışığında kilim dokuduğu zamanları da olmuş, gaz ve ip bulunmayan zamanları da.
Fakirlik tarifi sanki bu anlatılanlar.
Tüketmek değil de tükenmek tarifi.
Bulmak değil de ummak tarifi.

Babam [Ömrünün 86. Sayfasında]
Kağnıyla tarla sürer, hızarla odun keser; köyden ilçeye yürüyerek iner sırtında heybeyle azık taşır, ekmeğini taştan çıkartırmış.
Her çocuk çoban doğar, oyuncak nedir bilmeden büyür; biraz şansı varsa okula gönderilir; biraz şansı varsa kalemi, silgisi, öğretmeni olur; biraz şansı varsa kabuğunu kırıp memur olurmuş.
Babam memur olarak atandığı Ardahan’a kilometrelerce yol yürüyerek yayan gidermiş. Gittiği yerde bir evin ahırında 6 sene yatıp kalkmış. Gözleri dolmuş, aklı durmuş, kanı donmuş, nefesi kesilmiş ama olmuş bunlar.
Yaşanmış…
Askere giden, gurbete giden, hatta uzağa gerek yok evden tarlaya, yaylaya, kasabaya, komşuya gidenden bile haber almak mümkün değilmiş.
Hayatın geceleri karanlık, gündüzleri daha karanlık yaşanırmış.
Elektrik yok, yol yok, ulaşım yok, Modernizm yok, tüketmek yok.
Habire tükenen bir hayat.
Doktor da yok. Hastalık dediğin üç beş otla tedavi edilebilir bir şey ya da en fazla ölürsün işte.
İletişim nedir, tatil nedir, balayı nedir, sıcak yemek nedir, para nedir bilmezlermiş.
Tuzu, şekeri, tarladan üç beş ekin hasadıyla katık yapıp yerlermiş.
Araba nedir, haberleri yokmuş. Modern tarım, otomatik çamaşır/bulaşık yıkayan makineler, biçerdöverler, uçak vs. hiç bilmezlermiş.
Savaşlar başlar biter, işgaller başlar biter; insanlar doğar, yaşar, ölür; hükümet değişir, darbeler olur, dünya değişir ama kimsenin hemen haberi olmazmış.
TV nedir görmeden, radyo nedir bilmeden büyümüş ömürleri yoklukla tükenen bir kuşak kısaca.

Ben [Ömrümün 40. Sayfası]
77’de Şavşat’ın Hanlı Köyü’nde doğmuşum. Babamın söylediğine göre yedi kardeşten kimliğe doğum tarihi doğru yazılan tek kişi benmişim. 3 yaşımda seksen darbesi olmuş. İyi ki o zaman fark etmemişim bunu. Fark etmemişim ama hayata darbelerin kahramanı olmuşum.
Kendimi bildiğimde çobanlık yapıyordum. Diğer kardeşlerimle arada çok büyük yaş farklılığı olduğu için ‘Seni değirmende bulmuşlar!’ diye dalga geçilen, kandırılan bir çocukluk hatırlıyorum. Zaman zaman buna inandığım da oluyordu.

Televizyon olmadığı için İstanbul’u bilmezdim. Yazın köye gelenlerin anlattığı şeylerle kafamda deniz çizerdim. Hayal yüzdürdüğüm tek yer yaylamızın dereleriydi. Beyaz yakalı siyah bir önlüğüm, bezden dikilmiş bir çantam, ayağımda kara lastik vardı. Leş gibi kokardı. Yazın köye gelen ve ayağında spor ayakkabısı olan şehir çocuklarını kıskanırdım. Bisikletin ne olduğunu bilmeden motosikletimin olması hayalini kurardım. Hatırlıyorum çok duygusaldım. Şehirden gelen bütün kızlara güzel gözükmek kaygısı güderdim. Ama onlarla tek satır konuşamaz, yüzüm kızarır, oyun halkalarına dâhil olamazdım. Neden bilmiyorum ama hep saçlarımın rüzgârda dalgalanabilecek kadar uzamasını ve kızların bunu görmesini isterdim.

(Önal, Dursun Ali, Erol, Varol Abi, Özgür…) Simalar aklımda ama isimler gitmiş.

Ben: Ayakta olan

Ben: Ayakta olan

Babamın kucağına alıp evladım dediğini hiç anımsamıyorum. Neden Anadolu’da böyle saçma gelenekler var ki? Baba evladını sevmez, öpmez kucaklamaz mı? Ayıpmış! Ağabeyim, büyüklerin yanında saç taranmaz, yakalı gömlek giyilmez devirlerinin bile olduğunu anlatır durur hala. Hayretler içinde kalırım. Hangi ayıp çocuğu baba şefkatinden mahrum bırakacak kadar kutsaldır acaba?

Annemle ilgili bildiğim birkaç şeyden biri nasihatleri ve dualarıdır. Bir de müthiş bilge bir kadın olduğu… Çok erken yaşta annesini kaybetmiş yetim ve fakir büyümüş. Anlatırken hep gözleri dolar. Her nasihatine uygun bir atasözü bilir. Bir keresinde yaylaya giderken uzun nasihatler etmiş; ‘Ben ölsem üzülür müsün?’ diye sormuştu. Sanırım sekiz yaşımda falandım. Annem bilmez ama çok ağlamıştım.

çocukluk Ortada duran benim. Tam karşındaki. Fenerbahçeliyim ama üzerimde cimbom forması var! Abim istanbul’dan getirmişti. Ne mutlu gündü!

Sonra parasız yatılı okulu kazandım. Yatılı ortaokulda öğretmenlerin bitlenmesin diye saçını sıfıra vurduğu çocuklardan biri oldum. Nefret ederdim bundan. Saçlarım rüzgârda dalgalanmalıydı. Bırakmıyordu katiller! Askeri disiplinden nefret ederdim. Yatılı okulda uzun yürüyüş provaları ve gece nöbetleri vardı. O yılları hiç unutamam, çok güzel âşıktım! Birbirimize hiç söyleyemeden yaşadığımız bir duyguydu. Kim bilir şimdi nerededir?

Savrulmuştum, içime kapanmıştım, mutsuz ve yalnızdım. Annem ve babamdan uzaklaşmıştım. Sadece bayramlarda ve yaz tatilinde ailemin yanına gidebiliyor, birinci vazifem olan çobanlığa geri dönüyordum.
Sonra bitmez sandığım o günler geride kaldı, okul bitti.
(Çiğdem&Selami Sun-Mehtap&Ersin Medin, Selma&Fikret Kunduracı, Mehmet Türk öğretmenlerime minnetle)

En önde uzanan

Sonra büyüdüm. Her şey ben yaşarken oldu!
Peki, o günlerden geriye ne kaldı?
Değişen ne, kim?
İklimler mi, insanlar mı, şehirler mi, şarkılar mı, ben mi?
Farkında olmadan aynı salon koridorlarında aynı şarkıya ıslık çaldığımız insanların seslerini neden duyamıyorum?
Ne bileyim bahar diye bir şey var. Çiçekler falan açıyor. Kuş var, çay var, simit var, her şey var. Mesela zor geçen bir çocukluğumun ardından gelen güzel günler var. İyi bir işim var. Birkaç alanda iyi derecede kendini kanıtlamış rütbelerim var. İyi kötü yolunda giden hayatım, sağlığım ve ailem var. Hepsini yazamam gerçi, utançlarım da var! Ahrette yüzlerine baktığımda yerin dibine geçeceğim bir sürü insan ve günahlarım da var! Buna rağmen bu gün bile tanımadığım yüzlerce insandan hayır dua ve doğum günü tebriği aldığım iyi bir kariyerim var. Kırıp döktüğüm, kırıp döken ve uzaklaştığımız eski dostlar var.
Hep yanımda olan, yanlarında olduğum iyi dostlarım da var.

Peki, neden  hep bir şeyler eksik gibi?
Neyin özlemini çekiyorum? Sanırım ben büyüyünce, insanlığın kasalarını doldurup hayatlarının içini boşalttığı dünyada huysuz bir rüzgâr esti. Cümleler ateşe verildi. Sevimli bütün harfler, masum çocukluk fotoğrafları yangınlarda kül oldu. Zaman saniyelerle ve dakikalarla ölçülebilir olma özelliğini çoktan yitirdi. Belki de böyle bir özelliği hiç yoktu. Her adımında para biriktirip hayat azaltan insanlık, parçalanmış yorgunluğunun farkına da varamadı. Aynalara her bakışta değişken yüzlerimizden bir sürü maske aktı. Kimse baktığı aynada gerçek yüzünü seçemez oldu. “Hangisi benim?” Sorusunu da soran olmadı. Geriye dönemedi, ileri gidemedi. Yollar aşıldı, yıllardan geçildi, yalanlara alışıldı, gerçeklere sırt çevrildi.

E sonra…
Sonra, ben çocukken açık duran pencereden gökyüzünün dallarına her gece sayısız basamaklar kurup, sırma saçlı gecenin simsiyah saçlarını okşayıp koynuna sakladığı yıldızları toplardım. Şimdilerde tek özlediğim şey geçmişim değil. “Geçmişte kaldı.” dediğim gerçekleri bile hayâl edemeyecek kadar yalan yaşıyor olmam. Galiba ben büyümekten değil, içimdeki sesi yitirmekten çok korkuyorum.
Ölüm kapımı çalmadan, Nuh dünya yutmuşluğumun kolundan tutup beni kurtarsın istiyorum.

Belki en iyi dostum hep “şükür” olsun istiyorum!
Bir de; Her gece açık duran penceremden gökyüzünün duvarlarına ışıltılı merdivenler dayayıp gecenin koynundan yıldızları toplayarak uykuya dalan çocukluğumun yaşlanmamasını, sadece büyümesini istiyorum!

Neyse sevgili ben!
Boş ver bu yazdıklarımı, boş ver! Nasılsa sonu gelmez. Sen yürümene bak.
Bir bak, bir düşün, bir yol bul kendine kentin çıkmaz sokaklarında. Bu uygarlık yaşanacak bir şey bırakmadı desen de yaşamana bak! Kaygı duy!
Sorgula bakalım neleri değiştirebilirsin?

Belki, “Bilmem!” dışında başka cevaplar da bulabilirsin.
Şurada toprağa ne kaldı azizim?
Kim bilir, belki de boş vermeyip bilirsin!

Ölüm henüz kapımı çalmamışken büyüdüğüm bir gün/lük.

nurdal çocukluk

Nurdal Durmuş Hayatı
İşte budur benim hikayem.
Kasım 2011/İstanbul

 

43

115 Responses

 1. Turgut USTA
  5 Ocak 2015
 2. Anonim
  8 Aralık 2013
 3. Sevda Sancar
  15 Kasım 2012
 4. Hilal Gökce
  15 Kasım 2012
 5. Selin Bahar
  15 Kasım 2012
 6. Fatih Dede
  15 Kasım 2012
 7. Tekin Deniz
  15 Kasım 2012
 8. Müjde Bostan
  15 Kasım 2012
 9. Kemalettin Yüce
  15 Kasım 2012
 10. Leyla Kesikbas
  15 Kasım 2012
 11. melek
  15 Kasım 2012
 12. Sevgi
  15 Kasım 2012
 13. Şulenur
  14 Kasım 2011
 14. YETİŞKEN DUMUŞ
  14 Kasım 2011
 15. Fatih Dede
  14 Kasım 2011
 16. Çiğdem Sun
  14 Kasım 2011
 17. Server Haydaroğlu
  14 Kasım 2011
 18. Belkıs Tunçay Yücal
  14 Kasım 2011
 19. Yusa Irmak
  14 Kasım 2011
 20. Saniye Apaydin
  14 Kasım 2011
 21. Nevin Taliha
  14 Kasım 2011
 22. Sümeyye Gülay Öztürk
  14 Kasım 2011
 23. Recep Sümeyra Demirtaş
  14 Kasım 2011
 24. Medine Kaçar
  14 Kasım 2011
 25. Banu Özbek
  14 Kasım 2011
 26. Aysun Kavak Yıldız
  14 Kasım 2011
 27. Vural Dede
  14 Kasım 2011
 28. Nilgün Şahsi
  14 Kasım 2011
 29. Rabia Kuzu
  14 Kasım 2011
 30. Hüsna Kahriman
  14 Kasım 2011
 31. Osman Nar
  14 Kasım 2011
 32. Onur Bozkurt
  14 Kasım 2011
 33. Sıtkı Caney
  14 Kasım 2011
 34. Adem Tuzcu
  14 Kasım 2011
 35. Funda Yağmur Sancak
  14 Kasım 2011
 36. Zeynep Beder
  14 Kasım 2011
 37. Zehra Öner
  14 Kasım 2011
 38. Eda Sümeyye Doğan
  14 Kasım 2011
 39. Sümeyra Türk
  14 Kasım 2011
 40. hazan
  14 Kasım 2011
 41. haceryılmaz
  14 Kasım 2011
 42. 3saireden
  24 Kasım 2010
 43. Nurdal Durmuş
  14 Kasım 2010
 44. Zeyneb Gültekin
  14 Kasım 2010
 45. Yürek Suskun
  14 Kasım 2010
 46. Feyza Yakut
  14 Kasım 2010
 47. Şahin Torun
  14 Kasım 2010
 48. Zeki Bulduk
  14 Kasım 2010
 49. Semra Arik
  14 Kasım 2010
 50. Alii Kılıç
  14 Kasım 2010
 51. Esra Tarakci
  14 Kasım 2010
 52. Gültekin Yazıcı
  14 Kasım 2010
 53. Mustafa Kaya
  14 Kasım 2010
 54. Hacer Toprak
  14 Kasım 2010
 55. Muallim Naci Altun
  14 Kasım 2010
 56. Emine Albayrak
  14 Kasım 2010
 57. Bedia Balses
  14 Kasım 2010
 58. Nezahat Aydın Yoldaş
  14 Kasım 2010
 59. Ahûzar'ım Ahûzar
  14 Kasım 2010
 60. Yetişken Durmuş
  14 Kasım 2010
 61. Fidan Sarıtoprak
  14 Kasım 2010
 62. Ayse Nur Meylani
  14 Kasım 2010
 63. Sibel Alırkan Kuruca
  14 Kasım 2010
 64. Sümeyye Karasu
  14 Kasım 2010
 65. Umut Mürare
  14 Kasım 2010
 66. Sultangazide Yasam Yerel Haber
  14 Kasım 2010
 67. Hüden Sezer
  14 Kasım 2010
 68. Aysun Kavak Yıldız
  14 Kasım 2010
 69. Yasin Kara
  14 Kasım 2010
 70. Hazal Sonbahar Durmuş
  14 Kasım 2010
 71. Recep Sümeyra Demirtaş
  14 Kasım 2010
 72. Ümran Isbir Doğan
  14 Kasım 2010
 73. Elif Kübra Aydın
  14 Kasım 2010
 74. Ünal Aksu
  14 Kasım 2010
 75. Ruseda LaLe
  14 Kasım 2010
 76. Bilal Türkoğlu
  14 Kasım 2010
 77. Fatma Yıldırım
  14 Kasım 2010
 78. Osman Kübra
  14 Kasım 2010
 79. Zekiye Koçak
  14 Kasım 2010
 80. Hatice Koç
  14 Kasım 2010
 81. Ufuk Noyan-Yeniçeri
  14 Kasım 2010
 82. Rabia Görmüş
  14 Kasım 2010
 83. Sevgi Turan Gümüş
  14 Kasım 2010
 84. Lamra Elif
  14 Kasım 2010
 85. Mehmet Turk
  14 Kasım 2010
 86. Verdül Islam Mücahide
  14 Kasım 2010
 87. Gitme Turnam
  14 Kasım 2010
 88. Fatos Srgl ‎...
  14 Kasım 2010
 89. Barış Kesedar
  14 Kasım 2010
 90. Kenan Kalecikli
  14 Kasım 2010
 91. Eylul Turk
  14 Kasım 2010
 92. Gizem Taşli
  14 Kasım 2010
 93. Sıtkı Caney
  14 Kasım 2010
 94. Hazan Leyl
  14 Kasım 2010
 95. Şifa Sarıçam
  14 Kasım 2010
 96. Merhabaforum Sair Zaman
  14 Kasım 2010
 97. Osman Nar
  14 Kasım 2010
 98. Mehmet Emin Kazcı
  14 Kasım 2010
 99. Jale Kalkan
  14 Kasım 2010
 100. Hülya Güvenç
  14 Kasım 2010
 101. Hülya Karakaya Duman
  14 Kasım 2010
 102. Olgun Tüzün
  14 Kasım 2010
 103. Nafiye Varol
  14 Kasım 2010
 104. Bayram Aşan
  14 Kasım 2010
 105. Ümmügülsüm Yaşar
  14 Kasım 2010
 106. Nilgün Can
  14 Kasım 2010
 107. Ali Yaşkın
  14 Kasım 2010
 108. Aysun
  6 Kasım 2010
 109. semra
  13 Temmuz 2010
 110. melahat yazar (şavşat)
  21 Kasım 2009
 111. leyla demiralp
  14 Kasım 2009
 112. Elife
  13 Kasım 2009
 113. melek
  13 Kasım 2009
 114. gökhan şimşek
  13 Kasım 2009
 115. Anonim
  13 Kasım 2009

Write a response